Odkalisko v Markušovciach

Obsahová interaktívna mapa


Milí hubári,

ako sme sa už zmienili, tak získavaniu, resp. zberu vzoriek jedlých divorastúcich húb sa venujeme už 10 rokov. Doteraz sa nám podarilo získať viac ako 4000 vzoriek húb z viac ako 300 lokalít. V spodnej časti tohto textu sa nachádza mapa, na ktorú keď kliknete, otvorí sa vám interaktívna mapa Slovenska, v ktorej sa nachádzajú čiastkové výsledky našej práce. Ide o informácie ohľadom obsahu ortuti, ktoré sme získali v rokoch 2015 - 2023.

Po kliknutí na mapu sa vám otvorí interaktívna mapa s ktorou viete ďalej pracovať. Viete si ju priblížiť, pričom sa vám budú objavovať jednotlivé lokality (zelené body). Keď kliknete na tieto body, tak sa vám objavia červené ikony hríbikov, ktoré znamenajú jednotlivé druhy húb, ktoré sme z danej lokality odobrali. Následným kliknutím na tieto ikony sa vám objaví údajová tabuľka, v ktorej nájdete nasledovné informácie:

  • Lokalita
  • Druh huby
  • Početnosť: (počet vzoriek daného druhu z konkrétnej lokality)
  • Hg (min-max) v mg/kg SH: rozsah obsahu Hg v miligramoch na kilogram suchej hmoty danej vzorky, resp. vzoriek

  • THQ (min-max): z anglického Target Hazard Quotient (kvocient cieleného rizika). Ide o bezrozmerné číslo, ktorého výpovedná hodnota spočíva v určení, do akej miery je dlhodobá konzumácia daných húb riziková z pohľadu poškodenia zdravia. Ak je hodnota THQ vyššia alebo rovná 1, tak konzumácia môže predstavovať potenciálne riziko poškodenia zdravia. Samozrejme, tento údaj nám dáva iba čiastkové informácie o rizikovosti konzumácie danej vzorky, resp. huby z danej lokality. Na to, aby sme mohli jednoznačnejšie povedať, že konzumácia predstavuje riziko, je potrebné použiť komplexnejšie hodnotenie. Pre názornú ukážku uvádzame vzorec na výpočet THQ.

- IR: množstvo skonzumovaných húb v gramoch čerstvej hmoty na deň (13,71 g);

ED: počet rokov expozície - konzumácie;

EF: frekcencia expozície (365 dní/rok);

Cce: koncentrácia Hg v čerstvej hmote huby (mg/kg);

BW: priemerná hmotnosť človeka (70 kg);

AT: sumárny čas konzumácie húb počas života (ED x 365 dní = 25 550 dní);

RD: orálna referenčná dávka, čiže základné množstvo prijatej ortuti konzumáciou                     akejkoľvek potravy, čo pri Hg predstavuje hodnotu 0,0003 mg Hg/kg telesnej                   hmotnosti konzumenta.

  • MSCQ (min-max) v (g/osoba/deň ČH): z anglického Maximum Safe Consuming Quantity (maximálne bezpečné skonzumované množstvo). Tento parameter nám hovorí, aké množstvo húb daného druhu z danej lokality môžeme bezpečne skonzumovať, pričom sa berie do úvahy obsah ortuti v čerstvej hmote. Čím je táto hodnota väčšia, tým ide o bezpečnejšiu hubu na konzumáciu. Hraničná hodnota pre konzumáciu je priemerná spotreba húb na Slovenku (13,71 g/osoba/deň). Pre názornú ukážku uvádzame vzorec na výpočet MSCQ.                                                

- BW: priemerná hmotnosť človeka (70 kg);

- RD: orálna referenčná dávka, čiže základné množstvo prijatej ortuti konzumáciou                      akejkoľvek potravy, čo pri Hg predstavuje hodnotu 0,0003 mg Hg/kg telesnej                  hmotnosti konzumenta;

- Cce: koncentrácia Hg v čerstvej hmote huby (mg/kg).



Upozornenie: všetky údaje uvedené v tejto mape sú duševným vlastníctvom kolektívu mushroomFANS.sk. Údaje nie je možné ďalej šíriť ani inak s nimi narábať. Majú informatívny charakter.