O nás



Ing. Július ÁRVAY, PhD. 

samostatný vedeckovýskumný pracovník


Pracujem na Ústave potravinárstva, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Hubám sa venujem od roku 2013 a moja práca je aj mojim koníčkom. Spolu s mojim tímom brázdime lesy Slovenska, v ktorých zbierame bežne sa vyskytujúce a hubármi zbierané huby. Našim hlavným zámerom je sledovať úroveň obsahu chemických prvkov, no zameriavame sa aj na ekologické, hygienické a potravinárske aspekty jedlých divorastúcich húb. Doteraz sa nám podarilo získať približne 5000 vzoriek z 200 lokalít Slovenska. Počas tejto doby sme do nášho výskumu aktívne zapájali aj vysokoškolákov, ktorý svoje záverečné práce venovali problematike divorastúcich húb. Naše výsledky priebežne publikujeme v domácich a zahraničných časopisoch. 



doc. Ing. Martin HAUPTVOGL, PhD.

vysokoškolský docent


....



Ing. Jana LAKATOŠOVÁ, PhD.

samostatná vedeckovýskumná pracovníčka


Pracujem vo Výskumnom centre AgroBioTech SPU v Nitre, kde sa venujem stanoveniu obsahu biologicky aktívnych látok chromatografickými metódami a prvkovému zloženiu elementárnou analýzou CHNS v environmentálnych a potravinových vzorkách. Medzi sledované biologicky aktívne látky patria napríklad zdraviu prospešné polyfenoly (resveratrol, kvercetín, rutín a pod.), vitamíny, kapsaicín (v čili papričkách), beta-karotén (žltočervené farbivo, napríklad v mrkve, prekurzor vitamínu A), kanabinoidy (v konope), vyššie mastné kyseliny (napr. ω-3, ω-6 a ω-9 mastné kyseliny), prchavé organické zlúčeniny a aroma-aktívne zlúčeniny (tzv. aromatický profil). Taktiež sa venujem senzorickému hodnoteniu potravín pomocou e-systémov a som certifikovaným vybraným posudzovateľom na senzorické posudzovanie potravín.



prof. Ing. Vladimír KUNCA, PhD.

vysokoškolský profesor

Mykológ. Som absolventom Lesníckej fakulty, Technickej univerzity vo Zvolene, špecializácie Aplikovaná ekológia. Pracujem na Fakulte ekológie a environmentalistiky, Technickej univerzity vo Zvolene. Vyučujem problematiku lesného hospodárstva, ekológie lesných ekosystémov a ochrany húb. Vedecky sa aktuálne venujem rôznym oblastiam výskumu húb, ako sú vzácne a chránené huby Slovenska, ekológii vzácnych druhov húb a hubám ako bioindikátorom v krajine. Aktívne sa podieľam na opise nových druhov húb pre Slovensko ale aj svet.



Ing. Eva IVANIŠOVÁ, PhD.

vysokoškolská pedagogička


Pôsobím ako odborná asistentka na Ústave potravinárstva, Fakulty biotechnológie a potravinárstva, SPU v Nitre a zároveň ako vedecká garantka Potravinového inkubátora SPU v Nitre. Venujem sa nutričnej a biologickej hodnote surovín a potravín rastlinného pôvodu so zameraním na menej známe a netradičné druhy, ako sú napríklad jedlé kvety ale aj na huby a hmyz. Som autorkou a spoluautorkou publikácii a kapitol v domácej i zahraničnej vedeckej literatúre a pravidelne prispievam do odborných časopisov. Som spoluautorkou dvoch patentov.



Ing. Marek ŠNIRC, PhD. 

vysokoškolský pedagóg


Pracujem na Ústave potravinárstva, Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre a do súčasnej doby som vychoval niekoľko absolventov univerzity. Problematike húb sa venujem od roku 2018, kde aplikujem svoje skúsenosti zo štatistickej analýzy v environmentálnej a potravinárskej chémii.



PaedDr. Silvia JAKABOVÁ, PhD.

samostatná vedeckovýskumná pracovníčka


Pracujem na Ústave potravinárstva, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Som hubársky nadšenec a venujem sa im aj na profesionálnej úrovni. V rámci pracovného zamerania sa realizujem v problematike potravinárskej chémie, kde sa venujem laboratórnym analýzam rôznych typov vzoriek. Zo vzdelávacích aktivít sa podieľam na riešení domácich a medzinárodných projektov zameraných na tvorbu audiovizuálnych prostriedkov pre podporu výučby potravinárskych disciplín a taktiež som aktívna pri riešení záverečných prác našich študentov.



Ing. Kristína PREDANÓCYOVÁ, PhD.

vedeckovýskumná pracovníčka


Pôsobím vo Výskumnom centre AgroBioTech, SPU v Nitre a zaoberám sa spotrebiteľskými štúdiami a marketingom potravín. Vo svojej výskumnej práci sa orientujem na analýzu správania spotrebiteľov na trhu s potravinami s dôrazom na zdravé, funkčné, inovatívne a alternatívne potraviny, ako aj na potraviny budúcnosti. Venujem sa otázkam, ako sa súčasný slovenský spotrebiteľ rozhoduje pri nákupe a konzumácii potravín a ktoré determinanty sú kľúčové v rozhodovacom procese. Zaujímam sa o trendy v spotrebiteľskom správaní a ich potenciálny vplyv na budúci vývoj trhu s potravinami a rozhodovanie spotrebiteľov, s osobitným zreteľom na udržateľnosť, ochranu životného prostredia a zdravie spotrebiteľov.



Ing. Patrícia JOANIDIS, PhD.

vedeckovýskumná pracovníčka


Som absolventkou študijného programu Technológia potravín na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Vo Výskumnom centre AgroBioTech sa vedecky venujem senzorickému hodnoteniu rôznych druhov potravín rastlinného aj živočíšneho pôvodu s ľuďmi ako aj s využitím inštrumentálnych elektronických systémov. Taktiež sa v Potravinovom inkubátore podieľam na vývoji inovatívnych potravín rastlinného pôvodu s pridanou hodnotou. 



Ing. Veronika CYPRICHOVÁ

doktorandka

Pracujem a študujem na Ústave laboratórneho výskumu geomateriálov na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, odbor Environmentálna geochémia. Som zakladateľka hubovej farmy Drž hubu! v ktorej sa venujem pestovaniu jedlých, exotických a liečivých húb v Bratislave. Popri štúdiu trávim všetok svoj voľný čas na farme kde sa spolu s mojimi kolegami staráme o naše huby, vyrábame substráty a vyvíjame rôzne produkty, od mycéloivých materiálov využiteľných ako oblečenie, obaly a umenie až po jedlé produkty, sušené korenie, jednohubky a iné pochutiny. Mojou vášňou sú biotechnológie a potravinárske technológie, ktoré som študovala na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie v Bratislave. Spolupracujem s rôznymi vedeckými ale aj súkromnými inštitúciami a študentami, ktorých zaujímajú mykotechnológie, mykoremediácia, či využitie materiálu z podhubia v stavebníctve. Pracujem na popularizácií húb ako superpotraviny. ktorú je možné lokálne pestovať takmer všade a je nutrične veľmi bohatá a zaujímavá.